Joomla! dizajneri na raspolaganju imaju veliki broj predložaka koje mogu iskoristiti za izradu interet stranice. Rad s predlošcima olakšava proces dizajniranja, no ozbiljni dizajneri preferiraju druga rješenja kako bi klijentima predstavili jedinstveni vizualni identitet. Jedan od razloga je ograničena prilagodljivost predložaka, nedostatak dokumentacije, ne-responzivni dizajn te nedostatak podrške za nove web tehnologije. Rješenje u tom slučaju je izrada dizajna „iz temelja“ ili odabir nekog od dostupnih frameworka.
Odabir nekog od dostupnih frameworka nameće se kao logičan potez. Koristeći framework dizajner ne mora izraditi predložak “od nule” niti se mora neprestano prilagođavati svakom pojedinom predlošku jer jednom kada ovlada nekim frameworkom dizajner svoj posao radi brže i kvalitetnije smanjujući na taj način troškove.
Za Joomla! CMS postoji nekoliko vrlo dobrih framework rješenja. U nastavku teksta bit će predstavljeni najbolji i najpoznatiji besplatni framework predlošci. Framework koji osobno koristim i smatram najboljim jeste Gantry 5 no postoje kompanije koje ozbiljno namjeravaju nametnuti i postaviti svoja rješenja na prvo mjesto.
Za razumijevanje teksta bitno je razlikovati framework od predloška, što znači da za neki framework možemo koristiti različite predloške od kojih neki mogu biti besplatni ili komercijalni što opet može utjecati na funkcionalnost frameworka. U nekim slučajevima template je „integriran“ u framework što znači da preuzimanjem predloška dobijate i framework.
Za odabir frameworka možemo se voditi različitim potrebama no za ovaj tekst najvažnija karakteristika je da framework bude besplatan što znači da komercijalna rješenja neće biti opisana u tekstu. No treba imati na umu da za određene frameworke postoje komercijalni predlošci. Brzini, iako veoma bitnoj karakteristici za rad interet stranice, neće biti posvećena velika pažnja jer ona ne ovisi samo o predlošku nego i o serveru, količini instaliranih dodataka, komponenti, modula i pluginova te raznim postavkama koje mogu utjecati na brzinu.
Gantry 5 Framework
Gantry 5 je nova generacija Gantry frameworka i veliki skok naprijed u odnosu na četvrtu verziju temeljenu na Bootstrap-u koja je u svoje vrijeme nudila napredne mogućnosti poput velikog broja pozicija raspoređenih u prilagodljivom layout-u (65 osnovnih pozicija), responzivni LESS CSS dizajn, Google fontove, rad sa sopstvenim (custom) css dokumentima za dizajniranje predloška, bogatu administraciju... Ono gdje je Gantry 4 zaostajao za konkurencijom (mogućnosti dizajna predloška iz administracije koje nije bilo loše no nije nudilo mnogo mogućnosti) popravlja Gantry 5 dodatnim mogućnostima primjene boja na određene elemente dizajna te primjene sopstvenog CSS ili javascript koda izravno iz administracije putem Particles elemenata. Uz to donosi AJAX administraciju, fleksibilniji i bogatiji rad s izbornicima, drag & drop mogućnosti u layout editor za ugodniji i brži rad, Undo – povratak prethodnih postavki layout-a, Twig, Yaml, off-Canvas panel i izbornik za mobilne uređaje, SASS/SCSS i još mnogo manjih poboljšanja.
Uređivanje dizajna iz administracijskog sučelja svodi se na mjenjanje boja sekcija predloška poput Izbornika, zaglavlja, podnožja, boje pozadine i boje slova. Nažalost ne postoji mogućnost umetanja slike u pozadinu elementa ali za to se mogu koristiti CSS klase koje se mogu dodjeliti elementima. Font se kao i u prethodniku može podesiti koristeći Google fontove. No, prava snaga novog Gantry frameworka dolazi u Atom elementima putem kojih dizajneri mogu primjeniti sopstveni CSS ili Javascript kôd bez potrebe za uređivanjem CSS datoteka na serveru. Ukoliko dizajneri imaju pristup serveru putem FTP klijenta mogu koristiti custom.css datoteku pomoću koje mogu primjeniti sopstveni dizajn na predložak bez potrebe za uređivanjem izvornih css datoteka. Na ovaj način moguće je primjeniti sopstveni dizajn bez straha da će promjene biti izbrisane prilikom nadogradnje frameworka. U slulajevima kada to nije moguće dizajneri mogu iskoristiti Particles elemente za dizajniranje predloška direktno iz administracije.
Za razliku od prethodnika u kojem su pozicije za module bile predefinirane u novoj verziji pozicije se moraju dodati što od dizajnera zahtjeva vrijeme no na ovaj način dizajner sam određuje broj pozicija i njihove dimenzije u layoutu predloška. Dizajner izravno u layout, osim pozicija, može smjestiti module, tekstualni sadržaj, slike, izbornike i ostale elemente (branding, copyright, datum, sistemske poruke, poveznice na društvene mreže...) i to sve pomoću drag & drop metode. U layout se može kreirati neograničen broj sekcija, redova i kolona (nisam testirao preko broja 50), s neograničenim brojem pozicija. Ovo će zadovoljiti i najzahtjevnije klijente.
možete li prebrojati kreirane kolone u četvrtom redu Main sekcije?
Svaka istanca dizajna (kopija predloška) može se dodijeliti nekoj od stavki izbornika što znači da je moguće pojedinačni različiti dizajn dodijeliti posebno nekoj od stavki. U praksi ovo znači da naslovna stranica može imati sasvim drugačiji dizajn i layout od stranice „vijesti“. Ovo je svojstveno i drugim predlošcima no u Gantry 5 frameworku to je postavljeno na stepenicu više jer postoji “temeljni” predložak (Base Outline) čije se postavke prenose na kopije predloška te se mogu posebno uključivati i isključivati ovisno o potrebama.
Novim korisnici će cijeniti mogućnost postavljanja favicon ikonice izravno putem administracije, što znači da ikonicu nije potrebno postavljati na server.
Ono što bi moglo odbiti dizajnere od odabira Gantry 5 frameworka jeste trenutno samo jedan besplatan predložak (Hydrogen). Također, Gatry 5 administracija je prepuna mogućnosti što može zbuniti i iskusnog dizajnera. Čak i ako ste koristili Gantry 4 trebat će vam određeno vrijeme prilagodbe na novu verziju. No, unatoč tome, Gantry 5 je vrijedan truda i vremena. Dizajniranje „običnog“ predloška zahtjeva daleko više vremena nego korištenje frameworka.
Glavne prednosti Gantry 5 frameworka u odnosu na konkurenciju su mogućnost primjene sopstvenih CSS klasa na elemente layouta, primjena sopstvenih CSS i Javascript kôdova kroz administraciju (ovo je moguće i u drugim frameworcima no Gantry 5 nudi značajno više mogućnosti organiziranja kôda u smislenu cjelinu pomoću Atom Particle elemenata), fleksibilan layout, Mega Menu u koji se mogu umetati drugi izbornici, moduli, slike, videi, tekst i ostali Particle elementi a svima njima se mogu davati sopstvene CSS klase pa čak i CSS id.
Nedostaci ovog frameworka su nedostaci nekih, mogao bih reći, trivijalnih mogućnosti, poput dodavanja slike kao pozadine elementa. Možemo ovo nazvati nedostatkom ili možemo reći da je Gantry 5 namjenjen naprednim korisnicima koji će se oslanjati na dizajniranje internet stranice CSS-om i korištenje sopstvenih CSS klasa za uređivanje elemenata. Zbog ovoga ovaj framework neće možda koristiti dizajneri koji slabije vladaju kôdovima, a na nama je da odlučimo hoćemo li to smatrati nedostatkom ili ne.
Opremljenost: 4
Dokumentacija: 4 (direktna tehnička podrška dostupna za komercijalne korisnike)
Stabilnost: 5
Prednosti:
Stabilan
Moderan
Aktivan (redovite nadogradnje)
Mane:
Nedostaju neke mogućnosti (parallax, odabir pozadinske slike)
Dokumentacija ne sadrži spisak klasa za elemente (npr., izbornik)
Shape 5 Vertex
Već prvim pokretanjem Vertex frameworka vidljivo je da se radi o ispoliranom proizvodu. Gotovo svaka stavka u postavkama sadrži tooltip koji detaljno objašnjava što stavka čini i čemu je namjenjena. Vertex svakako posjeduje nekoliko mogućnosti zbog kojih stoji čvrsto uz najjaču konkurenciju. Parallax efekt je ono što ga ističe nad konkurencijom. Ovaj popularan efekt se lako uključuje postavkama elemenata kada im se dodjeli pozadinska slika. Svakom elementu dizajna se također može dodjeliti pozadinska boja, ali ne i postavke fonta. Font se može urediti za nekoliko elemenata dizajna i to Site Font za sadržaj internet stranice i Highlight Font za naslove i izbornik. Treba imati na umu da Site font uređuje slova izbornika dok Highlight font uređuje slova padajućeg izbornika.
Uređivanje dizajna je solidno rješeno, tako da se može urediti boja pozadine za istaknute detalje poput naslova i stavki izbornika, mogu se također uređivati i postavke sjene tijela stranice (boja, veličina i providnost sjene). Na izbornik se može primjeniti jedna od četiri animacije: Slide, Fade, Slide & Fade i Snap. Ne bi škodilo da efekata ima više no ni konkurencija ovdje nije ponudila revoluciju. Izbornik se može još urediti postavkama providnosti, brzinom animacije te korisnom opcijom Onclick For Tablets koja na prijenosnim uređajima aktivira padajući izbornik dodirom ekrana.
Dobrodošla mogućnost je i postavljanje izbornika na vrh stranice prilikom skrolanja (Floating Menu). Ako se izbornik postavi kao Floating Menu mogu se urediti postavke providnosti, sjene, margine, paddinga, bojama ruba, bojama pozadine (Gradient Start i Gradient End) ili pozadinskom slikom. Bogat izbor opcija za dizajniranje izbornika u velikoj mjeri pojednostavljuje i ubrzava posao.
Postavke rasponzivnosti omogućuju skrivanje pojedinih elemenata dizajna. Na primjer, pri korištenju modula koji nisu responzini njih je moguće ukloniti iz prikaza na mobilnim uređajima skrivanjem pojedinih pozicija. Ova mogućnost dostupna je za tablete i mobilne telefone. Posjetiteljima se također može omogućiti ili onemogućiti zumiranje stranice.
Za responzivan dizajn dostupan je i off-canvas izbornik koji se može stilizirati pozadinskim bojama (Gradient Start, Gradient Stop), veličinom i stilovima fonta. Nedostatak po pitanju dizajna je što ovim elementima nije moguće dodjeliti sopstvenu CSS klasu no s druge strane sam framework nudi dovoljno opcija za uređenje dizajna.
Od “sitnica koje život znače” Vertex nudi podešavanje favicon ikonice, logoa, Full Scroll Page Scroll, Lazyload, Multibox, Font Resizer, Javascript Tooltips te CSS/JS kompresija. Tu je također očekivana podrška za Google Font, Font Awesome ali također i za IonIcons ikonice.
Pored vrlo dobrih dizajnerskih mogućnosti Vertex, kao i Gantry 5, nudi odličan layout. Iako nije razrađen kao Gantry 5, Vertex layout editor nudi drag mogućnost (mjenjanje veličine pozicije povlačenjem graničika). Svakoj sekciji je moguće dodijeliti do 6 pozicija što je sasvim dovoljno za uobičajene internet stranice. Broj sekcija je ograničen no neće ih manjkati. Na raspolaganju su također Dropdown sekcija koja se nalazi na vrhu stranice i dva taba koja se mogu pozicionirati lijevo ili desno na stranici.
Solidan layout editor čini Vertex dobrim izborom
Vertex je jedini framework koji, po mojem mišljenju, može stati uz Gantry 5. Iako dolazi s nekoliko mogućnosti koje nedostaju Gantry 5 frameworku, Vertex zaostaje po pitanju fleksibilnosti layouta i to mu je glavna mana. Layout editor nije loš no nedostaje mu nekoliko sitnica koje bi ga učinile još boljim. Dizajneri početnici će voljeti mogućnost dizajniranja bez potrebe kodiranja no zaljubljenici u kôd teško će oprostiti nedostatak polja za sopstvene CSS klase i slab sustav upotrebe sopstvenih CSS i Javascript kôdova (postoje "samo" polja za <Head> i Bottom Of Index.Php). Za Vertex postoji nekoliko predložaka ali trenutno samo Forte predložak koristi najnoviju verziju frameworka.
Opremljenost: 4
Dokumentacija: 4
Stabilnost: 4
Prednosti:
Dizajnerske mogućnosti bez kodiranja
Moderan
Mane:
Nedostaju neke mogućnosti (dodavanje CSS klasa elementima layouta)
Custom code mogućnosti bi mogle biti bolje
Preuzmi Vertex framework Potrebna registracija za preuzimanje.
Helix 3 framework
Za Helix 3 framework treba odmah reći: nije namjenjen ozbiljnim dizajnerima. Ako ste dizajner u web kompaniji vjerovatno se nećete odlučiti za ovaj framework. S druge strane, početnici i dizajneri koji moraju odraditi posao “na brzinu” bi se mogli odlučiti za Helix. Od nekoliko besplatnih predložaka koji dolaze iz kompanije Joomshaper jedan je izrađen najnovijom (trećom) verzijom frameworka a na raspolaganju stoji i nekoliko predložaka izrađenih prethodnim verzijama.
Za razliku od većine konkurentskih frameworka Helix 3 je integriran u predložak što znači da framework nije moguće koristiti odvojeno od predloška, odnosno, framework nije moguće koristiti za različite predloške. U template je integriran Page Builder komponenta koju kompanija obično isporučuje kao komercijalan proizvod ali uz Helix framework Page Builder sadrži mogućnosti besplatne verzije što je, vjerujem, dovoljno većini dizajnera “rekreativaca”.
U ovom frameworku možete koristiti Google fontove koji se mogu primjeniti na različite elemente sadržaja. Fontovi se mogu primjeniti na izbornik neovisno od ostalog sadržaja kojem pak fontovi mogu biti određeni posebno za svaku veličinu Headinga (Heading 1, Heading 2…Heading 6), što znači da naslov može imati drugi font od podnaslova. Možda nećete koristiti ovu mogućnost često ali ona je tu ako vam ikada zatreba. Mislim da rad s fontovima nije tako dobro rješen kao u Gantry 5 frameworku jer u Helix 3 nije moguće sortirati fontove po podsetu (latin, latin extended, Cyrilic…). Podsetove je i dalje moguće koristiti no sortiranje po njima nije moguće što čini pronalaženje odgovarajućeg fonta sa dijakritičkim znakovima iscrpljujućim poslom.
Joomshaper je učinio dobar posao u pokušaju prilagođavanja svog proizvoda početnicima. Elementima layouta je moguće odabrati pozadinsku boju ili sliku, boju fonta, poziciju pozadinske slike i njeno “ponašanje” (statična ili će se “skrolati” zajedno sa stranicom), marginu, padding te boju linka i boju kada preko njega prijeđe kursor miša (hover). Sve je ovo moguće odabrati u padajućem izborniku ili upisivanjem vrijednosti (za marginu i padding). Također, veoma korisna mogućnost je skrivanje elemenata ovisno o uređaju pomoću kojeg se pristupa stranici. Tako neki manje važan element može biti skriven ako sustav prepozna da se radi o mobilnom uređaju kako bi se napravilo prostora za važniji sadržaj.
Još jedna mogućnost će se svidjeti velikom broju početnika a to je Helix Shortcodes kodovi. U article editoru framework je dodao dugme kojim se otvara spisak shortcode kodova za kreiranje tabova, accordiona, Google mape, unos ikonica, galerije i slično. Istina, veliki broj njih iz nekog razloga jednostavno nije radio ali radi se o korisnoj mogućnosti koju će pozdraviti i iskusniji dizajneri. Nisam siguran radi li se o grešci u kodiranju (bug-u) ili o nečem drugom, no shortcodes kodovi ne rade kada ih se primjeni na Custom HTML modul.
Kao i kod ostalih frameworka i u Helix 3 moguće je koristiti sopstvene CSS i Javascript kodove koji se upisuju u za to predviđena polja. kartica Custom Code sadrži polja Before </head>, Before </body>, Custom CSS i Custom Javascript. Na ovaj način moguće je koristiti CSS klase za stiliziranje pojedinih elemenata layout. Gantry 5 je malo bolje organiziran po tom pitanju jer Particles elementi mogu sadržavati odvojene kodove kojima je moguće dodijeliti posebne nazive te je stoga bolje organiziran dok u Helix framework postoji samo jedno polje za unos CSS kodova (kao jedan CSS document) što ga čini teže čitljivim ako se radi o spisku s puno CSS klasa i parametara.
JoomShaper je svoj framework opremio i ostalim mogućnostima potrebnim suvremenim internet stranicama poput off-canvas izbornika u koji se mogu smjestiti moduli (na poziciju offcanvas), drag&drop layout editora (iako drag&drop nije tako razrađen kao u Gantry 5 u kojem je elemente moguće povlačiti i postavljati na svaku poziciju a ne samo unutar jednog reda). Tu je i Mega menu s tri drop-down animacije, Sticky Header koji drži izbornik na vrhu stranice prilikom skrolanja, ikonice za društvene mreže, Blog integracija, Font Awesome, sučelje za podešavanje favicon ikonice, LESS, kompresija CSS i Javascript kodova, Export/Import postavki… Mnogo je mogućnosti koje će vam olakšati dizajniranje vaše stranice.
No, to samo pod uvjetom da ovom frameworku date dovoljno vremena da se upoznate s njim. Na primjer, mogao bi vas zbuniti sustav kreiranja pozicija. U layout editoru elementima je moguće dodijeliti pozicije, no zbunjujuće je to što se na spisku pozicija nalazi samo nekoliko pozicija i to ne onih koje dolaze s frameworkom. Rješenje je jednostavno iako se na početku ne čini logično. U module editor potrebno je odabrati modul te mu kreirati poziciju tako što ćete upisati naziv pozicije i pritisnuti tipku Enter.
Kreiranje pozicije u modulu
Nakon toga ta pozicija je dostupna za elemente layouta.
Odabir nove pozicije u elementu layouta
Na ovaj način moguće je kreirati gotovo neograničen broj pozicija no neće se svi moći dosjetiti ovog načina rada.
Joomshaper bi trebao poraditi na rasporedu elemenata u layout editoru. Na raspolaganju su dostupne predefinirane kolone što će u većini slučajeva zadovoljiti potrebe dizajna no ne pruža dovoljno fleksibilnosti u pojedinim slučajevima.
Helix 3 framework nudi nekoliko predefiniranih kolona u layoutu
Sve u svemu, Helix 3 framework dobar je izbor za početnike i za one koji žele isprobati “nove stvari” no rekao bih da je nedovoljno fleksibilan i pouzdan za ozbiljne dizajnere.
Opremljenost: 3
Dokumentacija: 3
Stabilnost: 4
Prednosti:
Prilagođen početnicima
Moderan
Mane:
Nedostatak naprednih mogućnosti
Layout nije razrađen u skladu s očekivanjima
Shortcodes kodovi ne rade u potpunosti
Nedovoljno fleksibilan
Preuzmi Helix 3 Potrebna registracija za preuzimanje.
T3 framework
T3 je opsežan framework bogat mogućnostima i opcijama koje će zadovoljiti mnoge dizajnere koji izbjegavaju zalaziti u kôd. Nudi pregršt opcija za uređivanje predloška, no dolazi s nekoliko ograničenja koja će smetati ozbiljnim dizajnerima ali vjerovatno i početnicima.
Layout editor dolazi s predefiniranim pozicijama koje je moguće promijeniti tek odabirom jednog od nekoliko ponuđenih opcija (corporate, magazine, portfolio…). Pozicije i raspored pozicija u layoutu nije moguće podesiti proizvoljno, nema drag&drop mogućnost kao što je to u Gantry 5 i Helix 3 frameworku. Ovo ne znači da pozicija nema dovoljno no svakako je ograničavajuće ako klijent ima zamisli koje nisu uobičajene.
Dostupne opcije za uređenje layouta
Primjena Google fonta može zahtjevati dodatan napor jer T3 ne dolazi s podrškom za Google font već tek s nekoliko fontova koje je moguće primjeniti na predložak. Google fontove je moguće koristiti u Custom Code sekciji u kojoj se nalaze polja after <head>, Before </head>, After <body>, Before </body> ili u ThemeMagic sekciji u kojoj je moguće koristiti font u External CSS Urls polju. No, ovo je daleko od praktičnosti koju nudi konkurencija.
Iako nije presudno treba spomenuti da T3 ne nudi odabir favicon ikonice niti unos Google Analytics kôda.
Spomenuti ThemeMagic je prilično dobar za uređivanje dizajna internet stranice. TemeMagic sadrži nekoliko sekcija u kojima se mogu mijenjati boje pozadine, fonta, modula te nekih dijelova layouta (Spotlight Styles i Footer Styles). Dugme Preview omogućuje pregled dizajna bez potrebe za primjenom dizajna na stranicu vidljivu posjetiteljima. Željeni dizajn je moguće sačuvati pod novim imenom te ga primjeniti kao novu temu. Nažalost elementima nije moguće dodavati pozadinske slike kao u Vertex i Helix 3 frameworcima.
ThemeMagic je jedna od jakih strana T3 frameworka
Mega Menu je još jedan jaki adut T3 frameworka. Izborniku je moguće dodijeliti podizbornike u koje je moguće smjestiti module, članke, videe, slike pa čak i pozicije. Stavkama izbornika je također moguće davati kolone tako da jedna stavka može sadržavati više elemenata. Svakoj stavci moguće je dodjeliti css klase no klase nije moguće dodjeliti elementima layouta kao što je to slučaj u Gantry 5, Helix 3 i Shaper 5 frameworku.
Kao i kod konkurencije T3 dolazi s podrškom za Font Awesome ikonice no ikonice nije moguće odabrati u administraciji frameworka nego ih je potrebno ručno kopirati sa zvanične stranice u sadržaj. T3 je temeljen na Bootstrap 3 frameworku, responzivan je i podržava LESS CSS. Na izbornik se može primjeniti jedna od četiri animacije (Fading, Slide, Zoom, Elastic). Volio bih kada bi se mogla odabrati još pokoja animacija ali i ovo je više nego što nude neka konkurentska rješenja. S tehničke strane T3 nudi kompresiju CSS i Javascript datoteka za brži rad stranice.
Nisam siguran radi li se o grešci u instalacijskoj proceduri ili o tehničkim zahtjevima no nikako nisam mogao upogoniti framework plugin s besplatnim predlošcima. Iako sam mogao pristupiti administraciji frameworka, predložak je uporno prijavljivao da plugin nije uključen. Framework/predložak je radio bez poteškoća kada je instaliran quickstart paket koji je zapravo Joomla s integriranim frameworkom/predloškom. Ovo nije problem ako framework koristite od početka na novoj Joomli, no predstavlja poteškoće u slučaju kada imate razvijenu internet stranicu koju želite redizajnirati
Je li ovo dovoljno za ozbiljnog dizajnera? Svakako postoje dobre strane, poput Mega Menu i ThemeMagic editora no osim toga T3 framework ne nudi dovoljno da bi se istaknuo u odnosu na konkurenciju.
Opremljenost: 3
Dokumentacija: 1
Stabilnost: 3
Prednosti:
Dobar Mega Menu editor
ThemeMagic editor
Mane:
Nedostatak naprednih mogućnosti
Layout nije razrađen u skladu s očekivanjima
Nedovoljno fleksibilan
Ograničene dizajnerske mogućnosti
Gavern framework
Gavern ne donosi ništa revolucionarno među frameworcima. Donosi responzivan dizajn temeljen na Bootstrapu 3, integraciju društvenih mreža: Facebook, Google+, Tweeter i Pinterest, podršku za sopstveni CSS kôd, CSS i Javascript kompresiju, postavljanje favicon ikonice, postavljanje logo slike, podršku za LESS, podršku za Google Chrome Frame, fontove…
Gavern donosi nekoliko detalja koji ne postoje kod konkurencije a to je između ostalog i podrška za Squirel i Adobe fontove koji su dostupni zajedno uz Google fontove. No da biste ih natjerali da rade kako želite potrebno je ručno kopirati url do željenog fonta u za to predviđena polja što nije najelegantnije rješenje.
Uz Gavern dolazi Cookie Consent plugin koji, ako se uključi, obavještava posjetitelje o upotrebi kolačića (cookies). Ovo nije nešto zbog čega bih se odlučio koristiti Gavern jer postoje samostalni dodaci za tu svrhu ali je svakako dobrodošla mogućnost.
Cookie Consent plugin obavještava posjetitelje o upotrebi kolačića
Ono što smatram među najbitnijim karakteristikama kod frameworka je layout koji u Gavernu nije loš. Ne podržava drag&drop no rad u njemu je lak i razumljiv. U predefinirane sekcije s predefiniranim pozicijama dugmetom Add dodaju se polja koja slijede Bootstrap grid pravila, što znači da je moguće dadati onoliko polja koliko njihov ukupan zbroj ne prelazi broj 12. U praksi ovo znači da je moguće imati dva polja po 6 kolona, 4 polja po 3 kolone, 3 polja po 4 kolone, jedno polje od 7 kolona uz jedno polje od 5 kolona ili jedno polje od 7 kolona uz jedno polje od 3 kolone i jedno polje od 2 kolone. Moguće su razne kombinacije u kojima zbroj kolona daje brojku 12.
Gavern layout editor
Elementima layouta nije moguće davati CSS svojstva (boja pozadine/fonta) niti dodjeljivati CSS klase što smatram velikim nedostatkom. Elementima je moguće tek dodjeliti poziciju.
S tehničke strane radi se o solidnom frameworku koji radi stabilno, ako zanemarimo da u testu izbornik nije bio vidljiv.
Sve u svemu, Gavern nije prvi izbor i zapravo mislim da postoji još puno mjesta za poboljšanja.
Opremljenost: 2
Dokumentacija: 1
Stabilnost: 3
Prednosti:
Cookie Consent plugin
Squirel i Adobe fontovi
Social API
Mane:
Nedostatak naprednih mogućnosti
Layout nije razrađen u skladu s očekivanjima
Nedovoljno fleksibilan
Ograničene dizajnerske mogućnosti